1.    
 2.     Профілактика, вакцинація і лікування кроликів

Профілактика, вакцинація і лікування кроликів

23.10.2017

Фото Профілактика, вакцинація і лікування кроликівПерші симптоми захворювання кролика

 • Поверхневе або часте дихання
 • Підвищення температури
 • Прискорене серцебиття
 • Млявість, низька активність
 • Кашель, чхання
 • Шерсть стає зіжмаканий, тьмяна
 • Виділення з носа, рота і очей
 • Вуха опускаються
 • Відмова від корму
 • Рідкий кал зі слизом

При виявленні у Вашого вихованця перших симптомів захворювання необхідно терміново звернутися до ветеринарного лікаря.

Здоров’я вашого кролика

При гарному догляді і правильному змісті декоративні кролики досить рідко хворіють, однак якщо вони хворіють, то хвороба розвивається стрімко. Здоровий кролик активний і веселий, має хороший апетит і завжди готовий до різних ігор. Шерсть у здорової кролика шовковиста, м’яка, має природним блиском, кал темно-коричневий або чорний, сеча густа.

 • Хвороби кроликів
 • Ентероколіт
 • Гепатоз
 • Нефрит
 • Риніт
 • Копростаз у кроликів
 • Запалення легенів у кроликів
 • Запалення внутрішнього вуха у кролика (нахилена голова)
 • Міксоматоз
 • Вірусна геморагічна хвороба кролів

Всі хвороби кроликів діляться на незаразні і заразні. Хвороби незаразного (запального) походження в переважній більшості є патологіями шлунково-кишкового тракту. Проявляються вони в основному у вигляді метеоризму і проносу.

Ентероколіт

Запалення кишечника. Виникає ця хвороба в наслідок порушень у годівлі й напуванні тварин, годуванням його недоброякісним, заграв або отруйним кормом. Хвороби схильні в основному молоді особини, які нещодавно були відняті від матері і їх організм перебуває в стадії перебудови характеру харчування. Протягом ентериту буває гострий, підгострий і хронічний. При хронічному перебігу хвороби спостерігаються такі симптоми, як слабкість, пригнічення, зниження апетиту, іноді підвищується температура тіла.

Живіт підтягнутий, напружений, хвороблива реакція в момент, коли до нього доторкаються. Головна ознака хвороби – безперервний понос. хронічний ентероколіт характеризується хвилеподібним перебігом хвороби і супроводжується порушенням обміну речовин, втратою ваги, низькими репродуктивними властивостями. Діагноз ставиться ветеринарним лікарем на підставі анамнезу, клінічного огляду. При своєчасно розпочатому лікуванні прогноз сприятливий. При запущеній формі можливий летальний результат. Лікування призначається лікарем залежно від характеру виникнення, перебігу та ступеня ураженості тварини.

Гепатоз

Часто зустрічається захворювання печінки у декоративних кроликів. Виникає на фоні загальної інтоксикації організму викликаної зіпсованими кормами, отрутами. Симптомами гепатозу служать пригнічений стан, сонливість, зниження апетиту, гастроентерит з запором і метеоризмом кишечника, низька температура тіла, слизові часто з крововиливом.

Виражені причини печінкової інтоксикації – кролик прагне бігти, падає, б’ється, спостерігаються судоми, збудження часто змінюється пригніченням після чого настає коматозний стан. Діагноз ставиться ветеринарним лікарем на підставі анамнезу, клінічної картини та етіології захворювання. Лікування призначається комплексно, можливо в стаціонарі.

Нефрит

Нефрит – запалення тканин нирок. Протікає в гострій і хронічній формі. Виникає внаслідок ураження організму кролика інфекцією, загальної інтоксикації організму на тлі неправильно годування. Симптомами хвороби є біль в області нирок, можливі кров’яні домішки в сечі, відмова від корму, млявість, апатичний стан, сечовипускання сильно зменшено аж до повної відсутності, спостерігається задишка і часте дихання.

Діагноз ставиться на підставі анамнезу, клінічного огляду і лабораторних досліджень сечі і крові. Лікування призначається ветеринарним лікарем комплексно, залежно від етіології та ступеня ураженості тварини. При своєчасно розпочатому лікуванні прогноз сприятливий.

Риніт

Риніт – це запалення слизової оболонки носа. За течією буває гострий і хронічний. Причинами риніту можуть бути застуда, травми, вдихання аерозолів або інших дратівливих газів. Симптомами риніту у кроликів служать червона роздратована слизова носа, виділення, суджені носових ходів, сопіння, задишка, може бути підняття температури, з’являється кашель, чхання, пирхання, мотание головою, тертя носом про кінцівки. Лікування призначається ветеринарним лікарем в залежності від клінічної картини, характеру протікання захворювання і стадії хвороби. Прогноз сприятливий.

Копростаз у кроликів

Кролики досить сильно схильні до стресу. Тому при сильному переживанні тварини може розвинутися така хвороба як копростаз – зупинка моторики шлунково кишкового тракту. Симптомами хвороби є відмова від корму, млявий стан, виділення фекалій різко падає або взагалі припиняється. Діагноз ставиться ветеринарним лікарем на підставі клінічного огляду та обстеження хворого тваринного. Лікування копростазу у кроликів має бути терміновим і негайним, в іншому випадку можливий розвиток ліпідозу печінки і загибель тварини.

Запалення легенів у кроликів

Одне з найбільш поширених захворювань у кроликів. Основними причинами виникнення хвороби є висока вологість, низькі температури, протяги. Симптомами служать млявість, пригнічений стан малорухливість, відмова від корму утруднене і прискорене дихання. У легенях прослуховуються хрипи. З носа спостерігаються виділення. Температура висока. Діагноз ставиться ветеринарним лікарем на підставі анамнезу і клінічного обстеження. Лікування призначається комплексно, залежно від ступеня зараженості тваринного і характеру перебігу хвороби. Прогноз при своєчасно розпочатому лікуванні сприятливий.

Заразні хвороби кроликів

Запалення внутрішнього вуха у кролика (нахилена голова)

Це одна з найчастіших причин звернення до ветеринара у кроликів. Внутрішнє вухо у кроликів може дивуватися з багатьох причин, проте основних причин дві. Перша причина – це паразит, який є збудником енцефаліту у кроликів. Найчастіше хвороба протікає безсимптомно. Вірус локалізується в головному мозку і нирках і виділяється з сечею. Симптоми можуть виявлятися тільки у карликових порід. В запущеній формі починають проявлятися такі симптоми як кружляння на місці, судомні напади.

Другою причиною виникнення захворювання є інфекція, що локалізується в євстахієвих трубах яка з часом може перейти в середнє вухо і там утворити абсцес, який і приведе до порушення вестибулярного апарату. Дана хвороба важко піддається лікуванню, тому при першій підозрі необхідно терміново звернутися до ветеринара. Якщо лікування розпочато протягом 24 годин після появи перших симптомів, прогноз може бути сприятливим. У разі упущеного часу – летальний результат.

Міксоматоз

Хвороба відома з кінця 19 століття. Збудником є вірус. Джерелами хвороби є заражені кролики. Основними переносниками вірусу є кровоссальні комахи, блохи, також вірус часто можна принести на одязі і взутті з вулиці. Протягом буває надгострий, гострий, підгострий і хронічний. Надгострий і гострий перебіг хвороби характеризується кон’юнктивітом, набряком повік. Основи вушних раковин і ін набряклі ділянки досягають у розмірі 3-4 див. шкіра в цих місцях збирається в складки, вуха звисають. Набрякла голова нагадує голову лева. До 9-11 дня спостерігається задишка, хрипке дихання, синюшність слизових оболонок. При хронічному перебігу спостерігається лихоманка, втрата апетиту, вузлики на шкірі вух, голови, повік, запалення статевих органів у самців. Діагноз ставиться на підставі анамнезу, клінічної картини і лабораторних досліджень. Лікування на жаль, на сьогоднішній день не розроблено. Можлива тільки профілактика, з дотриманням графіка вакцинації.

Вірусна геморагічна хвороба кролів

Це важке вірусне захворювання. Захворювання схильні всі кролики старше 1,5 місячного віку, незалежно від статі та породи. Джерелом зараження стають інші хворі або перехворіли кролики, заражені корми, підстилка, фекалії, вода. Хвороба розвивається стрімко і загибель настає протягом 72 годин. Симптоми геморагічної хвороби кролів клінічно майже не проявляються. Тварина зовні залишається здоровим, робить кілька судомних рухів кінцівками і гине. Лише інколи спостерігаються такі симптоми як легке пригнічення, відмова від корму і закінчення з носа. Ну деяких кроликів іноді підвищується температура, хворі самки абортують. Лікування не розроблено. Хорошу захист дає своєчасна вакцинна тварини.

Написати коментар