1.    
 2.     Лікування та профілактика захворювань домашніх щурів

Лікування та профілактика захворювань домашніх щурів

23.10.2017

 

Перші ознаки захворювання у домашнього щура

 • Виділення порфина (на носі, очах і мордочці темно червоні або «іржаві плями)
 • Зміни кольору слизової кінцівок та вух
 • Множинні ранки на тілі
 • Незвична поза
 • Порушення координації
 • Раптові напади агресії
 • Млявість, апатичність, сонливість або навпаки надмірна активність
 •  апетиту, спрага, втрата ваги
 • Шерсть тьмяна
 • Набряки, ущільнення під шкірою
 • Порушення в диханні, задишка
 • Зміни кольору, запаху, консистенції калу
 • Зміна кольору сечі, наявність гною в сечі і поява різкого запаху
 • Виділення або запах з вух, трясіння головою
 • У самок криваві або гнійні виділення з піхви
 • У самців будь-які зміни кольору, щільності, розміру, структури та температури яєчок.

При виявленні у Вашого вихованця перших симптомів захворювання необхідно терміново звернутися до ветеринарного лікаря.

Здоров’я домашнього щура

При правильному змісті щури досить стійкі до захворювань. Однак у разі виникнення захворювання, потрібно терміново звертатися до ветеринара, так як рахунок йде на години з-за швидкого обміну речовин і схильності до мутації генів.

Якщо у Вашого вихованця був помічений хоч один із симптомів захворювання, потрібно негайно показати тварину профільного ветеринарного лікаря – ратологу.

Хвороби домашніх щурів

Хвороби домашніх щурів поділяються на інфекційні, паразитарні та незаразні.

Інфекційні хвороби викликані бактеріями або вірусами. Зараження відбувається через воду, корм, через контакти з хворими тваринами.

 • Паратиф (сальмонельоз) у щурів
 • Лістеріоз
 • Эктомелия (віспа)
 • Пастерельоз
 • Інфекційна пневмонія
 • Енцефаломієліт
 • Туберкульоз
 • Кокцидоз
 • Парша
 • Стригучий лишай
 • Актіномікоз
 • Гельмінти
 • Авитаминозный тимпаніт
 • Кон’юнктивіт
 • Рани
 • Переломи

 

Паратиф (сальмонельоз) у щурів

Збудник передається через корм або воду. Частіше влітку, коли температура повітря оптимальна для життєдіяльності мікроба. Симптомами є здуття живота, жовто-зелений пронос з отруйним запахом, лихоманка. Захворювання дуже небезпечне для людини! Специфічних методів лікування не існує. На жаль щура хвору паратиф знищують. Після контакту з хворою твариною руки дуже ретельно миють, клітку дезінфікують 5% емульсією креоліну. І тільки через 6 годин ретельно миють гарячою водою з дезинфікуючим засобом, потім добре просушують. Тварин, які контактували з хворою пацюком, відправляють на карантин на 20 днів.

Лістеріоз

Це дуже небезпечне захворювання, як для людини, так і для щурів. Зараження відбувається через засоби догляду, предмети з якими контактують щури. Протікає в гострій і хронічній формі. Симптомами гострої форми служать різке зниження апетиту, зниження активності, підвищення температури тіла. Тварина гине протягом доби. При хронічній формі спостерігається поразка нервової системи і, як наслідок, порушується координація рухів, у вагітних самок відбувається викидень. На жаль хворі тварини піддаються негайної евтаназії. Клітка ретельно дезінфікується, які контактували з хворою пацюком інші тварини відправляються на карантин у ветеринарну клініку. При цьому людині необхідно строго дотримувати правила особистої гігієни.

Эктомелия (віспа)

Збудником є вірус віспи. Він досить стійкий до низьких температур тому дуже живучий. Перебіг хвороби протікає або в гострій формі, або в хронічній. При гострій формі спостерігається тварина гине протягом 12 годин. Симптомів не спостерігається. При хронічній формі з’являються ураження шкіри, вух, хвоста, м’язів. Шкіра починає покриватися виразками, відбувається некроз і як наслідок гангрена. Однак якщо тварина пережило це захворювання, то набуває імунітет до нього. Хорошою профілактикою цього захворювання є регулярне протирання клітини 2% розчином формаліну. Якщо ж все-таки тварина захворіла необхідно терміново показати лікарю. Всю їжу звірка термічно обробити і викинути, продезінфікувати клітку, які контактували тварин помістити на 20 днів на карантин. Якщо ж все-таки тварина загинула до приїзду лікаря, труп тварини необхідно спалити.

Пастерельоз

Протікає в трьох формах – гострої, підгострої і хронічної. Гостра і підгостра форми протікають швидко і закінчуються смертю щури. Симптомами є різке підвищення температури до 41С, що супроводжується ураженням легень, бронхів і кишечника. Хронічна форма супроводжується виділеннями з часом переходять у гнійні, запалені повіки і спостерігаються шкірні абсцеси. При спостереженні цих симптомів необхідно терміново звернутися до ветеринара. Лікування призначається лікарем. якщо ж ваш звір загинув до приїзду лікаря, то труп необхідно спалити, клітку і обробити квартиру сильним дезинфікуючим засобом.

Інфекційна пневмонія

Одне з найбільш заразних захворювань. Передається повітряно-крапельним шляхом. При гострій формі загибель настає через 3-4 дні. Симптомами інфекційної пневмонії в гострій формі служать важке дихання, бронхіт. В хронічній формі захворювання хворіють 75% всіх тварин. Симптомами хронічної форми хвороби є слабкий бронхіт, час від часу з’являється пневмонія. Лікування призначається ветеринарним лікарем. Хронічна форма на ранніх термінах виявлення досить непогано піддається лікуванню за допомогою ін’єкцій сильних специфічних антибіотиків. Якщо ж перебіг хвороби гострий, то хворих тварин відразу вбивають. Які контактували тварин з пацюком, якій був поставлений діагноз інфекційна пневмонія, садять на карантин, клітку і квартиру дезінфікують.

Енцефаломієліт

Вірус цього захворювання передається повітряно –крапельним шляхом і через екскременти. Симптомами служать парези кінцівок. Хвора тварина помирає протягом 4 днів. Захворювання не лікується. Хворих тварин знищують. Які контактували з ним інших тварин садять на строгий карантин на 30 днів.

Туберкульоз

Інфекційне захворювання, збудник передається через молоко хворих корів чи інших тварин. Тому щурам молоко протипоказано. У щурів туберкульоз буває двох видів – легеневий і кишковий. Симптомами служать відмова від корму, кашель, задишка, пронос і різке схуднення. Хворих тварин відразу вбивають. Які контактували тварин переводять в режим карантину. Клітку і приміщення дезінфікують.

Туляремія

Дуже небезпечне захворювання, яке передається людям та іншим тваринам. Зараження відбувається через шкіру і слизові. Переносниками є комарі та інші кровоссальні, а також павукоподібні. Гостра форма хвороби протікає безсимптомно і тварина гине протягом 4 днів. При хронічному перебігу хвороби уражаються лімфатичні вузли – вони опухають, стають кам’яними. Хворих тварин, клітини та предмети догляду за ними знищують, квартиру повністю ретельно дезинфікують. Тварин, які контактували з хворою туляремією пацюком, поміщають на строгий карантин на 20 днів.

Паразитарні хвороби щурів:

Кокцидоз

збудники хвороби паразити роду кокцидії. Вражають тонкий відділ кишечника і виділяються в зовнішнє середовище з калом. В організмі хворої щури вражають печінку і кишечник. Симптомами служать проноси і запори, здуття, виснаження. Як наслідок це призводить до недокрів’я, судом і паралічу. Діагноз ставиться ветеринарним лікарем на підставі лабораторних аналізів. В якості лікування застосовують протипаразитарні препарати чутливі до кокцидиям.

Парша

грибкове захворювання, що передається через укус паразита. Симптомами парші служать пухкі струпи і круглі освіти з піднятими краями навколо очей, носа та вушних раковин. В якості лікування застосовують щоденну обробку «зеленим милом», кірки видаляють і змащують йодом або спиртовим розчином саліцилової кислоти.

Стригучий лишай

Хронічне грибкове захворювання, які передаються людині та іншим тваринам контактують з хворими пацюками. Симптомами служать маленькі вузлики з часом розростаються в круглі струпи, які утворюють лисини. Лікування призначається ветеринарним лікарем.

Актіномікоз

Грибкове зараження, збудник передається з кормом. Симптомами служать нариви на м’язах щелеп, поразка щелеп і зубів. Тварина помирає в 100% випадках зараження.

Гельмінти

Це паразити, які можуть себе ніяк не проявляти, однак вони пацюка отруюють організм продуктами своєї життєдіяльності і можуть провокувати інші захворювання. Лікування відбувається спеціалізованими препаратами, які виписує ветеринар.

Незаразні хвороби щурів:

Виникають частіше за все із-за неправильного утримання. Частіше проявляються влітку в період розмноження бактерій і мікробів.

Авитаминозный тимпаніт

Захворювання проявляється здуттям кишечника. Тварини часто не вистачає вітамінів групи «В». Причинами може бути заграв корм, надмірне споживання зелені. При відсутності належного лікування тварина може загинути на третій день. Симптомами служать прискорене дихання, пронос, запор, відмова від корму. Лікування призначається ветеринарним лікарем ратологом.

Кон’юнктивіт

Хвороба відбувається найчастіше через потрапляння в очі пилу і бруду, іноді при пораненнях століття. Симптомами служать набрякання повік, гнійні виділення з очей. При відсутності своєчасного лікування хвороба переходить у гнійний кон’юнктивіт. Лікування призначається лікарем залежно від ступеня ураженості тварини.

Рани

Рани на тілі тварини виникають внаслідок механічного пошкодження шкірного покриву і супроводжуються кровотечею і набряком найближчих тканин. Лікування: шерсть навколо рани зістригають, рану обробляють перекисом водню. Потім змащують страптоцидной маззю. На рану накладається пов’язка. Обробку проводять щодня, до повного одужання. Якщо рана велика, негайно показують тварину ветеринару.

Переломи

Переломи досить часте явище серед щурів через їх гіперактивності. При будь-якому припаданні на лапи, хриплому диханні, нерухомості, потрібно негайно показати тварину ветеринару. Щур міг зламати лапу, кістки грудної клітки або хребет. В даній ситуації зволікання смертельно небезпечно для тварини, можливі пошкодження внутрішніх органів.

 

Написати коментар