1.    
 2.     Лікування та профілактика захворювань черепах

Лікування та профілактика захворювань черепах

23.10.2017

Перші ознаки захворювання черепахи

 • Відмова від корму
 • Постійно закриті опухлі залипші очі
 • Апатична хода
 • Виділення з носа або рота
 • Утруднене дихання шумне
 • Жовтий наліт у горлі і пасти
 • Пошкодження на панцирі
 • Червоно-рожеві плями, які проступають з-під панцира

При виявленні у Вашого вихованця перших симптомів захворювання необхідно терміново звернутися до ветеринарного лікаря.

Утримання і здоров’я черепах

Черепахи мають досить стійким імунітетом і хорошим здоров’ям, проте, як будь-яка інша тварина вони можуть захворіти. Найчастіше хвороби відбуваються із-за неправильного годування і змісту. Більшість черепах, що містяться будинку, це середньоазіатські (суходільні) і червоновухі (водні). Рідше зустрічаються такі види як європейські болотні черепахи (водні) і далекосхідні китайські трионикты (водні). Тому в першу чергу потрібно визначитися з видом черепахи яка до вас потрапила так як кожен вид міститься по-своєму.

Хвороби черепах

При появі хоч би одного з симптомів захворювань черепахи, необхідно терміново звернутися до лікаря – герпетологу для постановки правильного діагнозу і призначення лікування.

Розглянемо найбільш часті захворювання черепах.

 • Рахіт
 • Герпесвироз
 • Тимпанія
 • Гельмінтоз
 • Гіповітаміноз А (нестача вітаміну А)
 • Травми
 • Пневмонія (запалення легенів)
 • Ниркова недостатність
 • Рахіт

Це одне з найпоширеніших захворювань черепах при домашньому утриманні. Викликається нестачею в організмі кальцію і вітаміну D3.

Симптомами є:

у молодих сухопутних – пірамідальний зростання панцира, викривлення кінцівок;
у молодих водних – м’який панцир із загнутими вгору краями;
у дорослих – провал в задній частині карапакса, м’який пластрон, панцир неконтрольовано розростається;
у старих панцир не м’який, але світлішає, нагадує пластмасу, черепаха здається «порожній».

Часто виникають переломи, кровотечі, труднощі в пересуванні, дзьоб починає нагадувати качиний, водні черепахи не можуть вибратися назовні і тонуть. В останній стадії рахіту спостерігається смерть від набряку легенів або гострої серцевої недостатності. Діагноз ставиться тільки ветеринарним лікарем так як симптоми рахіту схожі з багатьма іншими захворюваннями. Лікування призначається лікарем залежно від стадії захворювання.

Герпесвироз

Це дуже важке інфекційне захворювання від якого спостерігається висока смертність. Найчастіше спостерігається у нещодавно придбаних черепах. Поштовхом до розвитку є погані умови утримання, виснаження при перевезенні, неправильної сплячці. Хвороба дуже заразна. Симптомами герпесвіроза служать утруднене дихання, сип, писк, клацання при диханні, виділення з носа, тягнеться слина, виділення з очей, відмова від корму, млявість, ерозії і жовтуватий наліт покриває їх. Діагноз і лікування призначається тільки ветеринарним лікарем.

Тимпанія

Захворювання водних черепах, частіше у молодому віці. Симптомами тимпанії є завалення у воді на правий бік, не можливість пірнути (плавання тільки на поверхні), пускання бульбашок з рота, блювання. Причини можуть бути досить різноманітні – від перегодовування на тлі загальної млявості ШКТ до наявності стороннього предмета в сфінктера воротаря або кишечнику. Часто буває, що причиною є нестача кальцію в організмі. Якщо черепаха активна, добре їсть, то можна дати їй поголодувати 3-4 дні. Часто це допомагає відновити перистальтику. Якщо це не допомогло тоді варто звернутися до ветеринара. Лікування призначається лікарем залежно від етіології захворювання. Призначаються препарати кальцію, адсорбенти, спазмолітики і препарати, що стимулюють перистальтику.

Гельмінтоз

Майже у всіх видів тварин зустрічаються різного роду гельмінти. Черепахи не є винятком. Сухопутних черепах найчастіше вражають гельмінти загону нематод. Однак зустрічаються й інші гельмінти виявити які можна тільки шляхом лабораторних досліджень. Симптоми: найбільш точне побачити паразита, але краще звичайно здати кал на аналіз. Також можуть спостерігатися такі симптоми як зригування корми, неспокій, надмірна активність. В якості лікування призначається ангельминтик. Наприклад, Вольбазен (Альбендазол)- глистогонка для ссавців, але дуже добре працює на черепахах. Дозування на черепах по 40мг діючої речовини на 1 кг черепахи. Повторна дегельмінтизація через 2 тижні. Також необхідно провести повну дезінфекцію тераріуму і обладнання.

Гіповітаміноз А (нестача вітаміну А)

Вітамін А у черепах відповідає за нормальний ріст і за стан тканин шкіри. Симптомами нестачі вітаміну А служать лущення шкіри, відшарування рогових щитків на карапакса і пластрона, опухлі повіки, стоматит, розростання рогової тканини, «попугаеобразный» дзьоб, випадання клоаки, виснаження, летаргія, відмова від корму. Лікування призначається лікарем залежно від стадії захворювання.

Травми

З частих травм у черепах зустрічається перелом панцира (наприклад при падінні з тераріуму), перелом лапи (будь-яка необережна дія при нестачі кальцію), рвані рани, відкусані лапи, хвости (напад щурів, інших черепах), дрібні рани (тертя шкіри об каміння тераріуму, край панцира), опіки (про лампу розжарювання, водний нагрівач), забої та синці (при ударах водоплавних черепах про берег, падіннях). Лікування: промивають рани хлоргексидином, при кровотечі перекисом водню. Свіжі рани після промивання обробляють підсушують спреєм (наприклад, хлорфіліпт, «сріблянка») 2 рази на день.

Ні в якому разі не можна використовувати йод і спиртові рідини! Якщо рана зовсім свіжа і кровоточить, то черепаху краще відсадити в окремий контейнер зі стерильною підстилкою щоб уникнути попадання інфекції. Після утворення струпов рану змащують ранозагоювальні мазями (Актовегін, Солкосерил). Якщо у вас черепашка виду тріонікс то рану спочатку обробляють террамицином, а потім змащують гелем Эплан. Рваны зашиває рани ветеринарний лікар. Опіки спочатку очищають хлоргексидином, а потім наносять мазь при опіках (Пантенол, Олазоль). Якщо опік глибокий і великий звертаються до ветеринара. При укусах рани ретельно дезінфікуються і призначається антибіотик. Удари і синці проходять самі. Переломи, травми панцира лікуються тільки ветеринарами – герпетологами.

Пневмонія (запалення легенів)

Цією хворобою хворіють як наземні, так і водні черепахи. Пневмонія протікає в дві стадії. Перша стадія захворювання «волога»- виникає раптово і протікає гостро. Причини першої стадії пневмонії найчастіше переохолодження. Симптоми: відмова від корму, млявість. Водні черепахи проводять більше часу на суші, сухопутні перестають повертатися в будиночок або взагалі не виходять до обігріву. З носа і рота виділення. Слизові бліді. Спостерігається «кашель», задишка. Причинами виникнення другої стадії пневмонії є тривале або різке охолодження в поєднанні з обезводненням. Симптомами другої стадії є відмова від корму, апатичність, швидка втрата ваги, зневоднення, повисание голови і неповне втягування кінцівок, експіраторна задишка, гнійні виділення з горла, носоглотки, хоан. Лікування призначається лікарем залежно від стадії та характеру перебігу хвороби.

Ниркова недостатність

захворювання частіше схильні сухопутні черепахи. Причинами часто є «підлогове» зміст (низька температура підлоги, протяг), зневоднення, надлишок в кормі білка і протеїну, авітаміноз, застосування препаратів з побічним впливом на нирки, порушення балансу кальцій-фосфор, інфекції.

Симптоми ниркової недостатності: надмірна або нормальну вагу, але при цьому відмова від корму, блювота, пахучий кал і сеча, набряк задніх кінцівок (можливо і передніх), майже прозора шкіра, під щитками пластрона можлива флуктуація рідини. Лікування досить складне і призначається лікарем герпетологом. При відсутності лікування черепахи гинуть від уремічної коми.

Написати коментар