1.    
 2.     Болотна черепаха

Болотна черепаха

13.12.2017

Фото Болотна черепахаЄвропейська болотна черепаха відноситься до невибагливим видами серед земноводних тварин. Але перш ніж її заводити будинку варто вивчити її особливості зовнішнього вигляду, ареал проживання, догляд, харчування та утримання.

 1. Місця проживання
 2. Особливості зовнішнього вигляду
 3. Рекомендації з облаштування акваріума
 4. Особливості харчування
 5. Потрібно купати черепаху?
 6. Особливості зимової сплячки
 7. Визначаємо статеву приналежність і вік

 

Останнім часом черепахи стали користуватися підвищеною популярністю серед заводчиків домашніх тварин. З одного боку, це невелике земноводне, яке не потребує підвищеної уваги порівняно з кішками і собаками. Для початку варто підібрати рептилію, наприклад, європейська болотна черепаха швидше звикає до умов вдома і найбільш легше переносить зміни клімату. Але перш ніж заводити це тварина стоїть найбільш докладно вивчити його головні особливості.

Місця проживання

Європейська болотна черепаха вважається найбільш поширеною різновидом видом серед земноводних, яку можна утримувати вдома. Ареал проживання ссавця володіє обширними територіями. Жити вона може повсюдно від Європейської частини до країн Азії і Африки. Її можна часто зустріти в Україні.

Зустріти болотну черепаху можна в різних водоймах з прісною водою – у ставках, болотах, річках і так далі.

Зверніть увагу! Незважаючи на те, що цей вид має в своїй назві «болотна», рептилія любить поніжитися на теплому сонечку. Навіть якщо на вулиці похмура і прохолодна погода, все одно вона ловить момент появи сонця, щоб погрітися на ньому.

Також як і найбільша частина плазунів, болотні черепахи при вигляді загрози швидко йде під воду або в зарості. За рахунок наявності великих лап з довгими кігтями тварина може спокійно пробратися через великі зарості, а якщо виникне необхідність, то вона може заритися в мул або в листя на дні водойми.

Особливості зовнішнього вигляду

У болотної черепахи є гладкий панцир з округлою формойЕвропейская болотна черепаха вважає красивим живим тваринам. Перш ніж заводити будинку варто розглянути найбільш важливі якості зовнішнього вигляду:

 • У болотної черепахи є гладкий панцир з округлою формою, який може мати чорну або чорно-жовту забарвлення;
 • На поверхні каркаса розсипано велика кількість точок з жовтим або білим кольором.
 • Вони можуть знаходитися у вигляді незвичайних і химерних візерунків;
 • Вологий панцир плазуна під освітленням сонця переливається, а після висихання стає тьмяним;
 • Черепаха має великий і трохи загостреною головою, дзьоба у неї немає;
 • На поверхні голови шкіра має темний відтінок майже чорний;
 • На лапах чорна шкіра з безліччю плям жовтого відтінку.

В даний час відомо кілька підвидів цієї рептилії, які можуть відрізнятися за забарвленням і розмірами панцира. Приміром, сицилійське тварина має панцир яскравого жовто-зеленого кольору, такий же відтінок і шкірного покриву. Ссавець, яке мешкає в зонах Росії і України має темним кольором без наявності яскравих плям, візерунків.

Дорослі особини можуть досягати до 35 сантиметрів у довжину, їх вага може становити майже 1,5 кілограма. Але особина, що мешкає в умовах неволі, не може досягати таких габаритів.

Рекомендації з облаштування акваріума

Болотна черепаха в домашніх умовах може проживати тривалий час, але це залежить від правильно обстроенний її житла. З цієї причини варто для початку продумати всі умови, в яких буде міститися це ссавець. Для того щоб правильно облаштувати тераріум для болотної черепахи, варто вивчити всі потреби тварини. По суті, утримання та догляд за цим земноводним не вимагає наявність спеціальних енциклопедичних знань, тому що воно найбільшу частину свого життя воліє жити у воді.

Але все-таки деякі важливі рекомендації з облаштування акваріума варто вивчити більш детально:

 • для болотних черепах потрібно великий та просторий акваріум. Це тварина рекомендується містити в ємності, об’єм якої складає не менше 150 літрів. Це вважається оптимальними умовами для проживання рептилії;
 • у водоймі рекомендується зробити острівець суші. Для їх комфортного проживання потрібна наявність суші. Інакше рептилія просто потоне і загине. Розмір суші повинен становити 1/3 частину акваріума;
 • обов’язковою умовою при вмісті болотної черепахи в домашніх умовах є наявність лампи електричного виду для забезпечення оптимального температурного режиму. Встановлювати цей прилад рекомендується над сушею, де тварина періодично прогріватися;
 • рекомендується також встановити лампу ультрафіолетового виду, яка надає позитивний вплив на стан черепахи;
 • в акваріумі потрібна наявність спеціального водяного фільтра. Він потрібний для регулярного очищення води.

Важливо! На дно варто помістити грунт для акваріума, який вимагається для імітування дна. Також обов’язково потрібно підібрати спеціальні рослини, але з їх вибором варто бути обережним, тому що багато з них черепаха їсть.

Особливості харчування

Найбільш повноцінною їжею для цього виду є те, що рептилії їдять в природних умовах. Не дивлячись на те, що болотна черепаха в домашніх умовах є невибагливим прісноводним тваринам, все-таки варто найбільш ретельно продумати її раціон харчування. Найбільш повноцінною їжею для цього виду є те, що рептилії їдять в природних умовах. Оскільки цей вид належить до хижаків, то його раціон повинен складатися переважно з їжі тваринного походження. Але при цьому не варто забувати, що ця черепаха їсть рослинність, з цієї причини в її меню обов’язково має бути їжа рослинного виду.

Необхідно дізнатися, чим годувати болотну черепаху. Розглянемо обов’язковий список продуктів, якими харчується це земноводне:

 • різні види річкової риби дрібного розміру;
 • невеликих жаб;
 • личинки різних комах;
 • кальмари;
 • різні види м’яса – нежирні сорти (яловичина або телятина);
 • капуста;
 • листя кульбаби;
 • салатні листя;
 • конюшина.

Але варто враховувати, що харчуються тільки рослинною їжею дорослі особини, з цієї причини її варто давати вже підрослим рептиліям. Також раз в 7 днів можна давати яловичу печінку, рибу з дрібними кістками, равликів (ці компоненти потрібні для кальцію).

Повноцінне годування повинно містити вітаміни, поживні речовини, це на багато продовжить життя вашому вихованцеві. Коли рептилія їсть їй можна в їжу додавати різні вітамінізовані добавки. Тоді годування буде не тільки ситним, але і корисним.

Молода черепаха їсть досить часто, з цієї причини її варто годувати щодня. Після того як особина підросте її можна годувати через день.

Чи потрібно купати черепаху?

У багатьох часто виникає питання – чи потрібно проводити купання черепахи? Дотримуватися в акваріумі повну частоту просто неможливо, навіть при регулярному догляді за ним. З цієї причини з часом на панцирі у земноводного починає скупчуватися грязь, яку можна видалити тільки механічним шляхом.

Доглядати за цим вихованцем потрібно ретельно, важливо, щоб він відчував себе комфортно. Це ж вимога ставиться і до купання, для того щоб самостійно виконати цю процедуру потрібно виконувати наступні правила:

Водні процедуру потрібні по мірі забруднення земноводного;
Мити тварини необхідно в теплій воді. Панцир слід протирати ваткою або м’якою щіткою;
При водних процедурах не можна використовувати жорстких засобів, які можуть завдати шкоди шару панцира рептилії.

Утримувати тварину вдома потрібно в акваріумі в чистій воді. Справа в тому, що воно випорожнюється прямо в неї, з цієї причини з часом вона забруднюється. У цих випадках навіть фільтр не зможе повністю очистити її. Тому її рекомендується міняти в міру забруднення.

Під час зміни не варто переживати, що черепаха буде відчувати дискомфорт. Рептилія може прожити без води кілька днів. Але при бажанні можна в акваріумі залишити трохи води.

Особливості зимової сплячки

В природних умовах з настанням холодів ці прісноводні зимують, а саме впадають у сплячку. В зимовий час для цих тварин сон є необхідною умовою. Справа в тому, що вони відносяться до холоднокровним видами, з цієї причини в холодну пору вони не можуть стежити за рівнем температури свого тіла.

Вдома вони також можуть впадати в сплячку, але сон у них зазвичай триває не довго. Це пов’язано з тим, що в акваріумі завжди дотримуються необхідні умови мікроклімату. Деякі противники зимової сплячки черепах пояснюють це тим, що підготовчий процес до зимівлі займає надто багато часу і сил.

Визначаємо статеву приналежність і вік

Як визначити стать черепахи? Він визначається досить просто. Є кілька способів:

 • варто уважно дослідити вид пластрона – нижня область панцира. У самок ця частина має гладку структуру без заглиблень, у самців вона увігнута;
 • є відмінності і в райдужці очей. У самок вона жовтого кольору, на ній є симетричні трикутники з чорним відтінком, у самців з коричневим або брудно-жовтим відтінком, малюнка у них немає;
 • для визначення можна використовувати вигляд форми хвоста. У самок хвіст тонкі, при цьому анальний отвір розташовується близько панцира, у самців він має грубу форму, а область анального отвору є на 2-3 см від краю панцира.

Як визначити вік у болотяних черепах? Він виявляється по числу кілець. Перше кільце на панцирі проявляється в 3-5 місяців, але тільки після двох років життя його можна прирівняти до 1 року. З цього випливає, що якщо у черепахи 5-6 кілець, то їй 2-3 роки.

А ось, скільки може жити рептилія будинку, все залежить від догляду. Проживає вона до певного віку, але точно можна сказати, що ці тварини довгожителі, їхній вік може доходити до сотні, а то й більше років.

Якщо ви планує завести європейську болотну черепаху в домашніх умовах, то попередньо вивчіть її характеристику та опис. Обов’язково потрібно знати її особливості проживання, харчування, догляд за акваріумом і правила його організації. Важливо створити всі необхідні умови, що це земноводне відчувало себе комфортно.

Написати коментар